Šta je NLP, koja je njegova osnovna struktura i da li ima rezultata?
Neuro-lingvističko programiranje (NLP) je tehnika ličnog razvoja i komunikacije koja kombinuje elemente psihologije, jezičke analize i neurologije kako bi pomogla ljudima da bolje razumeju sebe i druge. Njegova osnovna ideja je da način na koji razmišljamo (neuro), govorimo (lingvističko) i ponašamo se (programiranje) oblikuje našu percepciju sveta i naše reakcije na njega. NLP pruža alate i metode za promenu tih obrazaca kako bi se postigli željeni rezultati u različitim oblastima života.
NLP najbolje rezultate daje u konkretnim zivotnim izazovima u kojima je potrebno u relativno kratkom roku preći iz stava u stav, promeniti neku emociju ili ugao gledanja, kao i za bilo koje druge situacije koje iziskuju modifikaciju uma na njegovoj površini. Ponekad, kod osoba koje redovno i dugoročno koriste NLP alatke, može doći i do nekih dubljih i trajnijih promena.
Šta je ULTRAKOUČING, koja je njegova osnovna struktura i da li ima rezultata?
UK (metod brze promene) je metod koji nam pomaže da napredujemo na svim nivoima (od onih najpovršnijih kao što su trenutne životne situacije do dubokih unutrašnjih transformacija) na dva osnovna životna plana – MI i naš ODNOS SA DRUGIMA. Drugim rečima – lični razvoj i komunikacija. Da bi se željeni napredak ostvario u UK koristimo dva osnovna seta alatki – LAJF KOUČING TEHNIKE čiji je fokus na onome što želimo da ostvarimo (ciljevi) i PSIHOTERAPIJSKE TEHNIKE čiji je fokus na onome što nas u tome ometa (unutrašnje prepreke). Ova 2 seta alatki čine osnovnu strukturu ultrakoučinga (malo kasnije ćemo se upoznati sa još tri). Rezultat ovog jedinstva je veća i brzina i dubina do koje se ide u transformaciji ne samo nečijeg života već i osobe same.
Nešto više o osnovnoj strukturi NLP-a:
- Neuro: Način na koji naš nervni sistem i mozak obrađuju informacije iz čula.
- Lingvističko: Kako koristimo jezik, verbalni i neverbalni, da komuniciramo sa sobom i drugima.
- Programiranje: Naši obrasci razmišljanja, osećanja i ponašanja koji su rezultat stečenih iskustava i značenja koje im pridajemo.
NLP često opisujemo kao „nauku o uspehu“. Njegov cilj je da prepozna obrasce koji vode ka uspehu i prenese ih na druge ljude. Na primer, osnivači NLP-a, Richard Bandler i John Grinder, verovali su da je moguće identifikovati misaone procese i ponašanja uspešnih ljudi, a zatim te iste strategije podučavati drugima. Usvajanje i primena ovih strategija išla bi svakako daleko brže i potpunije ako bi se NLP podržao tehnikama mentalnog čišćenja (psihoterapijske tehnike) poput onih u ULTRAKOUČINGU.
Nešto više o osnovnoj strukturi ULTRAKOUČING-a
Prefiks ULTRA ukazuje da je ultrakoučing (u daljem tekstu UK) daleko više od običnog lajf koučinga. Zašto? Standardni lajf koučing (kao i NLP koučing) nudi samo “olovku” za ispisivanje novog životnog scenarija (sa malom gumicom na vrhu, kojom se može tu i tamo izbrisati po neka manja unutrašnja prepreka). Za razliku od standardnog lajf koučinga UK nudi i “olovku” i “gumicu” – tehnike za stvaranje željenih sadržaja, ali i eliminisanje neželjenih (onih većih, dubljih). A za one koji žele da svakodnevno pomažu sebi, nudi tehnike ličnog razvoja i komunikacije, za snalaženje u svakodnevnim životnim izazovima (brzo reprogramiranje uma).
Po čemu je NLP jedinstven?
NLP je metod komunikacije sa sobom i drugima. On pomaže ljudima da prepoznaju i prevaziđu ograničenja koja sami sebi (ne)svesno postavljaju. Bez obzira na to da li želite da se oslobodite stresa, poboljšate odnose ili postignete ciljeve, NLP se fokusira na razvijanje vaše unutrašnje „mape sveta“ kako biste postali najbolja verzija sebe.
Po čemu je ULTRAKOUČING jedinstven?
UK je jedinstven po tome što, pored tehnika za brzo repogramiranje uma i lakše snalaženje u raznim situacijama, poseduje i tehnike za ozbiljnije i dugoročnije promene na svim životnim planovima. Ove promene su moguće uvođenjem psihoterapijskih alatki mentalnog čišćenja, od kojih su mnoge prillagođene svakodnevnoj upotrebi običnih ljudi.
Kako je nastao NLP?
NLP je nastao 1970-ih godina, kada su Richard Bandler i John Grinder, inspirisani radom poznatih psihoterapeuta kao što su Milton Erikson i Virginia Satir, razvili prve tehnike NLP-a. Njegova popularnost je eksplodirala u oblastima ličnog razvoja, samopomoći i profesionalnog uspeha, ali je takođe privukla kritike zbog nedostatka naučne podrške – jer je kreiran od strane jednog lingviste i jednog matematičara.
Kako je nastao ULTRAKOUČING?
Tvorac ultrakoučing metoda je Olivera Ptica, koja je 2012.godine objedinila svoja profesionalna znanja iz oblasti ličnog razvoja, komunikacije i kliring-psihoterapije sa dugogodišnjim iskustvom rada sa ljudima u metod koji je nazvala ULTRAKOUČING (u daljem tekstu UK). UK tehnike jednako su namenjene onima koji žele da promene vlastiti život, kao i onima koji u pomaganju drugima prepoznaju svoj životni poziv. Iz Oliverine škole ličnog razvoja GNEZDO do sada je izašlo 11 generacija diplomaca čiji su životi zauvek promenjeni. Neki od njih vrlo uspešno pomažu sebi, a neki i sebi i drugima.
Kako NLP funkcioniše?
Neuro-lingvističko programiranje (NLP) funkcioniše kroz analizu i modifikaciju naših misaonih obrazaca, ponašanja i komunikacionih veština kako bi se postigla pozitivna promena u životu. Suština NLP-a leži u razumevanju kako ljudi koriste unutrašnje „mape sveta“ – mentalne modele koje kreiraju na osnovu svojih iskustava i percepcija – i u njihovom prilagođavanju da bi se eliminisala ograničenja i omogućio napredak.
Kako ULTRAKOUČING funkcioniše?
UK ima svoje pliće i dublje nivoe funkcionisanja. Poseduje tehnike za lakše snalaženje u svakodnevnim životnim situacijama, bilo da se radi o nekoj unutrašnjoj ili komunikacijskoj promeni.
Ali, ukoliko osoba odluči da u svom životu izazove i neke dublje i trajnije promene, ima na raspolaganju još 4 vrste tehnika (o njima u daljem tekstu) i da se (sama ili u sesiji) obiljnije pozabavi sobom i svojim životom. Kada se, npr, radi o želji da se postigne neki konkretan cilj (ali da se na tom putu i eliminišu neke trajne unutrašnje prepreke i razviju neke željene osobine), ubičajena procedura je sledeća:
- PROLAZAK KROZ 27 STANDARDNIH LAJF KOUČING PITANJA. Osoba izabere jedan cilj čije ostvarenje želi da ubrza primenom UK metoda i potom prvo, prolazeći 27 pitanja, stvara kristalno jasnu sliku svog cilja i strategije za njegovo ostvarenje, kao i trenutnih okolnosti. Na ovaj način, osoba slaže slagalicu svoje trenutne životne situacije, osvetljava cilj iz svih uglova, pa i prepreke koje treba prevazići i strategije koju treba sprovesti.
- ELIMINISANJE PREPREKA. Osoba se vraća na prepreke koje su otkrivene u lajf koučing sesiji i eliminiše ih psihoterapijskim tehnikama. Rezultat primene ovih tehnika nije samo otklanjanje unutrašnjih prepreka pred kojima su mnogi drugi metodi bespomoćni, već i dublje i trajnije unutrašnje transformacije koje će u velikoj meri eliminisati mogućnost da se osoba ponovo suoči sa istim preprekama na putu ka novim ciljevima.
- KORIŠĆENJE DODATNIH ZNANJA I VEŠTINA o kojima ćemo pričati drugom prilikom, a koji povećavaju kapacitet osobe da izlazi na kraj i sa najtežim životnim situacijama (ali i ljudima).
Osnovna ideja NLP-a
NLP tvrdi da se naši misaoni obrasci i emocionalna stanja formiraju kroz ono što vidimo, čujemo i osećamo, odnosno kroz čulne ulaze. Ti čulni ulazi kreiraju unutrašnju mapu sveta, koja oblikuje našu percepciju i reakcije.
Problem nastaje kada ta mapa postane ograničavajuća – na primer, kada se ukorenimo u negativnim uverenjima ili obrascima ponašanja. NLP omogućava korisnicima da prepoznaju te obrasce i reprogramiraju ih u određenoj meri (ponekad i u potpunosti) kako bi unapredili svoj život.
Osnovna ideja ULTRAKOUČINGA
Ultrakoučing polazi od činjenice da svaka osoba, da bi promenila svoju trenutnu situaciju, treba nešto da nauči i nečeg da se oduči. Da izgradi nove obrasce mišljenja i ponašanja, ali i da eliminiše one stare, štetne, koje onemogućavaju njen napredak. Dakle, sve vreme se napreduje na dva paralelna koloseka – stvaranje novog i brisanje neželjenog starog. Za prvo koristi se tehnike lajf koučinga (i druge tehnike ličnog razvoja i komunikacije), a za drugo psihoterapijske tehnike. Takođe, tokom obuke za ultrakoučing, osoba uči kako da primenjuje ove tehnike u raznim oblastima svog života (zdravlje i fizički izgled, karijera, finansije, bliski odnosi, društveni život, lični razvoj i slobodno vreme).
Proces rada u NLP sesijama
Prepoznavanje senzornog sistema (PRS):
NLP praktičari identifikuju dominantni senzorski sistem klijenta, poznat kao preferencijalni reprezentativni sistem (PRS). Ovo može biti:
Vizuelni (vid): Korisnik se oslanja na slike, boje i vizuelne elemente.
Auditivni (sluh): Fokus na zvukove, tonove i reči.
Kinestetički (dodir): Važan je osećaj, intuicija i fizički doživljaji.
Na primer, fraza poput „Vidim šta misliš“ ukazuje na vizuelni PRS, dok „Čujem šta govoriš“ sugeriše auditivni PRS.
Personalizacija pristupa:
Nakon identifikacije PRS-a, NLP praktičar prilagođava komunikaciju klijentovom dominantnom senzornom sistemu. Ovo omogućava dublju povezanost i bolje razumevanje problema.
Reprogramiranje misaonih obrazaca:
NLP tehnike se koriste za „razbijanje“ negativnih uverenja i uvođenje novih, pozitivnih obrazaca. Ovo uključuje analizu jezika koji klijent koristi, jer on često otkriva nesvesne misli i predrasude.
Primer u praksi
Zamislite osobu koja ima jak strah od javnog nastupa. NLP praktičar može identifikovati da osoba vizualizuje negativne ishode, poput toga da će zaboraviti šta treba da kaže. Kroz tehnike poput vizuelnog reframinga, praktičar može pomoći klijentu da zameni te negativne slike pozitivnim scenarijima, čime se smanjuje anksioznost i povećava samopouzdanje.
Kako NLP koristi jezik za promenu?
Jezik ima ključnu ulogu u NLP-u. Praktičari pažljivo prate reči i fraze koje klijent koristi, jer one odražavaju unutrašnje stanje uma. Kroz precizne intervencije, NLP:
Prepoznaje jezičke obrasce koji održavaju negativna uverenja.
Uvodi promene u komunikaciji koje podstiču pozitivne emocije i reakcije.
Proces rada u ULTRAKOUČING sesijama
UVODNI INTERVJU: Praktičar ultrakoučinga najpre klijentu drži Uvodni intervju na kojem upoznaje sve najvažnije aspekte klijentovog života i njegove ličnosti, kako bi produbio razumevanje svih budućih tema kojima se bude bavio sa svojim klijentom. Ovaj intervju je jako važan jer jedan od najčešćih uzroka neadekvatne pomoći jeste upravo posmatranje stvari van šireg konteksta.
Ako osoba sama pomaže sebi, onda, prateći unapred utvrđenu proceduru i sledeći ultrakoučing instrukcije, skicira svoj život i pravi procenu svakog njeovog aspekta. Utvrđuje slabe i jake tačke svake životne oblasti, od zdravlja do finansija i odnosa sa drugima. Potom bira prvi cilj sa liste koji želi prvi da postigne.
STANDARDNA LAJF KOUČING SESIJA: U narednoj sesiji (koja, kao i svaka naredna, uvek ima isti predvidljiv okvir i strukturu, što daje veliku obostranu sigurnost u radu), osoba radi na izabranom clju. Praktičar ultrakoučinga nizom pitanja vodi klijenta kroz šumu informacija, svaku stavljajući na svoje mesto, nakon čega cela situacija, ali i strategija uspeha, postaje daleko jasnija. Kod klijenta polako raste osećaj da ponovo uzima svoj život u svoje ruke.
Ako osoba sama pomaže sebi, onda uzima formular AUTOKOUČING SESIJE i prolazi 27 koučing-pitanja.
SESIJE ULTRAKOUČINGA: U narednim sesijama, ultrakoučing praktičar vodi klijenta najbržim putem do njegovog cilja ali i pomerajuži ga unapred na stazi ličnog razvoja, koristeći 2 OSNOVNA SETA TEHNIKA: lajf koučing (fokus na cilj, strategiju i građenje potrebnih znanja, veština i osobina) i psihoterapijske tehnike (fokus na unutrašnje prepreke i druge neželjene sadržaje u umu klijenta). Pored 2 osnovna seta tehnika, UK praktičar ima još 3 seta tehnika ličnog razvoja čija je najveća vrlina jednostavnost njihove primene, kako u individualnom radu na sebi tako i u profesionalnom radu sa klijentim
NLP nije hipnoterapija
Iako NLP i hipnoterapija dele određene principe, NLP funkcioniše kroz svesne tehnike koje pomažu ljudima da aktivno analiziraju i modifikuju svoje misaone obrasce. Fokus je na svesti o procesima razmišljanja, dok hipnoterapija koristi sugestije u stanju relaksacije.
ULTRAKOUČING podrazumeva i svesnu hipnoterapiju
Šta je “svesna hipnoterapija”? Same reči nam daju odgovor. U stanju potpune svesnosti I budnosti, ali I sniženih moždanih talasa – dakle, kada je um izuzetno programibilan – sprovode se željene promene misli, osećanja I stanja. Ovo programiranje skraćuje put do željenog cilja, ali I generalno ubrzava osobu na stazi ličnog razvoja.
Svesna hipnoterapija se jednako može sprovoditi u sesijama, ali i samostalno, i onda je to autohipnoza, za koju se polaznici osposobljavaju na obuci za ultrakoučing.
NLP tehnike
Neuro-lingvističko programiranj (NLP) poseduje širok spektar tehnika koje se mogu primeniti na različite aspekte života, kako ličnog tako i profesionalnog. Ove tehnike pomažu u promeni negativnih obrazaca razmišljanja, poboljšanju komunikacije i ostvarivanju ciljeva.
10 ključnih NLP tehnika i njihova primena
Dissociation (Disocijacija)
Šta je? Mentalni proces udaljavanja od negativnih emocija ili situacija.
Kako se koristi? Klijent zamišlja sebe iz perspektive posmatrača, kao da gleda sopstveno iskustvo sa strane. Ovo pomaže da se smanji intenzitet neprijatnih osećanja i omogući jasniji uvid u problem.
Primer: Osoba sa strahom od javnog nastupa može vizualizovati publiku iz neutralne perspektive, čime umanjuje osećaj pritiska.
Anchoring (Sidrenje)
Šta je? Povezivanje određenog gesta ili senzornog okidača sa željenim emocionalnim stanjem.
Kako se koristi? Praktičar pomaže klijentu da poveže, na primer, osećaj samopouzdanja sa specifičnim pokretom, poput stiskanja pesnice.
Primer: Pre važnog sastanka, osoba koristi „sidro“ kako bi prizvala osećaj sigurnosti i mira.
Reframing (Promena okvira)
Šta je? Transformacija negativnog pogleda na situaciju u pozitivan.
Kako se koristi? Klijent uči da reinterpretira događaje kako bi se fokusirao na prilike, a ne prepreke.
Primer: Umesto da razmišlja o stresu pre takmičenja, osoba može stres videti kao znak uzbuđenja i motivacije.
Building Rapport (Izgradnja odnosa)
Šta je? Usklađivanje sa sagovornikom kako bi se izgradilo poverenje.
Kako se koristi? Oponašanjem govora tela, tona i fraza sagovornika, NLP praktičar stvara osećaj povezanosti.
Primer: Na poslovnim pregovorima, prilagođavanje komunikacije stilu sagovornika povećava šanse za uspešan dogovor.
Priming (Priprema)
Šta je? Uvođenje podsvesti u određeno stanje kroz stimuluse iz okruženja.
Kako se koristi? Pomoću zvukova, boja ili reči, klijent se priprema za željeno ponašanje ili odluku.
Primer: Puštanje smirujuće muzike pre važnog razgovora može podstaći osećaj mira i fokusiranosti.
Swish Pattern
Šta je? Vizuelna tehnika za zamenu neželjenog ponašanja željenim.
Kako se koristi? Klijent identifikuje neželjeno ponašanje i vizualizuje pozitivnu alternativu. Proces se ponavlja dok novi obrazac ne postane automatski.
Primer: Osoba koja gricka nokte može vizualizovati lepo uređene ruke svaki put kada oseti potrebu da gricka.
Mirroring (Ogledanje)
Šta je? Diskretno imitiranje govora tela i tona sagovornika kako bi se poboljšala komunikacija.
Kako se koristi? Klijent uči da koristi iste izraze i gestove kao sagovornik, čime se stvara veća povezanost.
Primer: Prilikom prodaje, oponašanje kupčevih gestova može doprineti izgradnji poverenja.
Modeling (Modeliranje)
Šta je? Oponašanje ponašanja, uverenja i strategija uspešnih ljudi.
Kako se koristi? Klijent analizira i usvaja obrasce uzora koje smatra inspirativnim.
Primer: Preduzetnik može usvojiti navike uspešnog poslovnog lidera, poput načina donošenja odluka.
Meta Model
Šta je? Detaljna analiza jezika kako bi se otkrile skrivene predrasude i ograničenja u razmišljanju.
Kako se koristi? Klijent istražuje značenja iza svojih fraza kako bi proširio perspektivu.
Primer: Kada neko kaže „Nikada nisam uspešan“, praktičar postavlja pitanja poput: „Nikada? Čak ni u malim stvarima?“
Incantations (Inkantacije)
Šta je? Intenzivna verzija afirmacija koja uključuje ponavljanje rečenica sa emocionalnom snagom.
Kako se koristi? Klijent naglas ponavlja pozitivne izjave dok ne poveruje u njih.
Primer: „Ja sam sposoban i uspešan!“ se ponavlja pre važnog izazova.
5 VRSTA ULTRAKOUČING TEHNIKA i njihova primena
Ultrakoučing je celovit sistem koji na svaku osobu, baš kao i na njen život, gleda kao na jednu celinu u kojoj sve ima veze sa svim. Otuda i potiče tehnika “Slagalica života”, ali i mnoge druge. Ipak, poštujući slobodnu volju svakog pojedinca da napreduje u onoj meri i na način koji mu trenutno najviše odgovara, UK nudi i setove vrlo jednostavnih, lako primenljivih tehnika za postizanje brzih rezultata u konkretnim životnim situacijama. Zapravo, u realnom životu, svakome su potrebne i alatke za rad na površini kao i oneza rad u dubini. Ovde, dakle, govorimo o 100% HOLISTIČKOM PRISTUPU kojem se polako okreću i sve druge škole, jer svako drugo rešenje je polovično i samo privremeno. Zato imamo:
1. TEHNIKE LIČNOG RAZVOJA
Ultrakoučing raspolaže velikim brojem tehnika za lakše snalaženje u svakodnevnim situacijama i za napredovanje na stazi ličnog razvoja. Pomenućemo neke od njih: Programiranje željenih ishoda u alfi, “Magične reči” (formiranje okidača za aktiviranje željenih misli, stanja i osećanja), OOP tehnika za brzo eliminisanje neželjenih emocija (oseti-otpusti-proveri), “Vremeplov” (menjanje scenarija budućnosti), Formula za rešavanje problema u 7 koraka, Tehnika “7 koraka donošenja odluke”, Troscenski pristup, “Most” (tehnika iz tri koraka za brzo prelaženje iz negativnog u pozitivno stanje), afirmacije, kreativna vizualizacija, itd… Ove tehnike funkcionišu u svojoj osnovi po istom principu kao NLP tehnike (reprogramiranje uma) i daju iste rezultate – olakšavaju snalaženje u različitim životnim situacijama i vrše promene u površnim slojevima uma (i daleko ređe, neke dublje promene). Ali, pored ovih jednostavnih tehnika za “kozmetičke promene” ULTRAKOUČING poseduje i drugu vrstu tehnika, tehnike dubljih promena (koje slede u nastavku teksta nakon primera).
Primer:
Sara želi da smrša I u tu svrhu koristi UK metod, jer želi brzu promenu. Zato je ispisala kompletnu strategiju za postizanje svog cilja i napravila listu tehnika ličnog razvoja koje će u tu svrhu koristiti: 1) Svako veče pre spavanja, kada je njen um najprogramibilniji, “seda u svoj vremeplov” i u njemu proživljava scenario ostvarenog cilja – sebe sa već postignutom idealnom kilažom. Posmatra svoj novi život, svoje ponašanje, osećanja, svoje odnose sa drugima… Primećuje da je puna samopouzdanja i radosti. Ali i u toku dana, kad god padne u iskušenje da odstupi od svoje strategije za mršavljenje, odvoji jedan minut da učini to isto kako bi sebe motivisala da istraje na izabranom putu. 2) Kada god je u iskušenju da prekrši dijetu uradi tehniku OOP ili tehniku “most” za prelazak iz neželjenih misaonih tokova u pozitivne 3) Za vikend namerava da programira svoj um u alfa stanju na željeni ishod i željeno ponašanje dok je na dijeti. 4) Za dodatnu motivaciju koristi knjigu “Svet voli pobednike” i “Pronađi svog anđela čuvara” tako što čita po jedno njeno poglavlje svaki dan uz jutarnju kafu, i to joj daje ogromnu snagu da istraje. Nekada pomalo i prekrši dijetu, ali uvek se seti da je perfekcionizam glavni razlog njenog dosadašnjeg odustajanja i da je bolje uvek uraditi bilo šta nego ništa. Sada već ima osećaj da je uzela svoj život u svoje ruke i da konačno ide u željenom pravcu.
2. TEHNIKE KOMUNIKACIJE
Tokom obuke za ultrakoučing, polaznici se ne bave samo sobom već i svojim odnosom sa drugima. A kada se radi o odnosima sa drugima – sve je u komunikaciji. Štaviše, naši problemi skoro uvek, na ovaj ili onaj način, imaju veze sa drugima tj – komunikacijom. Zato polaznici u okviru obuke za ultrakoučing imaju intenzivan trening komunikacije – lične i poslovne – na kojem vežbaju da: slobodno saopštavaju sebe, ostvaruju veću bliskost sa ljudima do kojih im je stalo, prevazilaze konflikte, postavljaju granice manipulativnim, narcisoidnim i svim drugim toksičnim ljudima, uče da drže javne govore, da pojačaju pozitivan uticaj na druge, budu interesantni sagovornici i još mnogo toga. Sve u svemu – postaju pravi majstori komunikacije, i to po ULTRAKOUČING METODU. Šta to znači?
Opet uzimamo u ruke i “olovku” (ovladavamo potrebnim znanjima i veštinama) i “gumicu” (čistimo unutrašnje prepreke za njihovu primenu). Čemu “gumica”? Verovali ili ne, često nam je veći problem da damo sebi dozvolu da saopštimo neku svoju potrebu ili postavimo drugome granicu, nego što ne bismo to umeli da uradimo.
Primer:
Kad god je Sara išla u posetu svojoj narcisoidnoj majci, imala je osećaj kao da je u ličnom razvoju otišla tri koraka unazad. Ali sada više ne, jer je u sesijama ultrakoučinga razvila odlučnost i konačno dala sebi dozvolu da bez griže savesti postavi svojoj majci granice, zato što je odradila tehniku “komunikacija ka drugome” i “generalna proba”. Ali i zato što je držala u malom prstu deo obuke koji se odnosi na postavljanje granica, pogotovo “Grej Rok” tehniku za postavljanje granica narcisoidnim osobama.
3. LAJF KOUČING SESIJA
Osoba bira NAJVAŽNIJI CILJ i drži sebi autokoučing sesiju, tokom koje prolazi sve korake standardne lajf koučing sesije. Ili to čini sa svojim koučem, tačnije, profesionalnim ultrakoučing praktičarem. Detektuju se najvažniji aspekti trenutne situacije, sve što olakšava i otežava ostvarenje željenog cilja, ali se pravi i strategija za ostvarenje cilja, korak po korak.
Primer:
Sara je rešila da ide dublje i dalje… Zato je uzela formular za držanje autokoučing sesije koji je već mnogo puta koristila na obuci za ultrakoučing. Postavila je jasan cilj – da smrša 7kg u roku od 2 meseca. Odgovarajući na pitanja iz formulara autokoučing sesije, prelazi sve važne aspekte ovog cilja i kreira strategiju za njegovo ostvarenje. Prvo vrši proveru da li je njen cilj dovoljno jasan, merljiv. Da li je vremenski određen. Da li je dostupan i da li je, sa druge strane, dovoljno izazovan da bi je pokrenuo. I naravno, da li je zaista njen, da li želi da ga ostvari radi sebe ili da bi udovoljila (ili terala inat) nekome drugom. Potom pravi listu prepreka, spoljašnjih i unutrašnjih. Njene najveće spoljašnje prepreke su godišnje doba – zima (kada se inače više sedi kod kuće i jede teža hrana), činjenica da nema nijednu teretanu blizu kuće, a niti prodavnicu zdrave hrane… i njena majka koja se trudi po svaku cenu da je odvrati od tog cilja. Unutrašnje prepreke su velika potreba za slatkišima i noćne šetnje do frižidera. Bira prvo najveću prepreku i osmišljava opcije za njeno prevazilaženje. Ako to već nije uradila, pravi listu dnevne rutine koja će obavezno uključivati vreme i osnovni sastav obroka. Otvara jedan od priručnika i sledi u njemu instrukcije kojima usavršava svoj dnevni i nedeljni plan. Potom zapisuje najvažniju odluku koju bi u ovom momentu mogla da donese a koja bi povećala mogućnost ostvarenja cilja da smrša 7kg za 2 meseca. Potom detektuje štetne emocije i primenjuje OOP tehniku za njihovu eliminaciju. Itd… itd… prelazi svih 29 pitanja i instrukcija koje je nepogrešivo vode do ostvarenja cilja. I za sve ovo ima, ako joj to bude potrebno, i dodatnu podršku i podsećanje u priručnicima sa obuke ultrakoučing koji su postali Alfa i Omega njenog života, njeni vodiči i mapa uspeha, baš kao i knjiga “Ostvari svoj cilj” na koju se vraća uvek kada ima neki cilj do kojeg joj je jako stalo. Zaista, otkada je prošla ovu obuku, ne može više da koristi izgovor da ne zna kako da postigne neki uspeh. Jer ima svu podršku i pomoć koja joj je potrebna.
4. PSIHOTERAPIJSKE TEHNIKE
Uz pomoć standardne lajf koučing sesije, otišli smo korak dalje od sporadičnog korišćenja tehnika ličnog razvoja. Usmerili smo fokus na jedan konkretan cilj, sagledali ga iz svih uglova i napravili strategiju za njegovo ostvarenje. Ali tokom lajf koučing sesije uvek po pravilu naletimo na dublje unutrašnje prpreke pred kojima je lajf koučing, kao i sve tehnike ličnog razvoja, bespomoćan (nedovršene komunikacije, bolne emocije, jaki strahovi i otpori, lenjost, ograničavajuća uverenja, griža savesti…). Zato ultrakoučing u ovu svrhu uvodi psihoterapijske tehnike. Korišćenje ovih tehnika u profesionalnim sesijama je jednostavno jer se, za razliku od tehnika ličnog razvoja, uvek koriste istim rasporedom i na isti način, te zbog toga nikada nemamo sumnju kada koju tehniku treba da koristimo. Ipak, ovo ne znači da ne postoji jedan poprilično veliki skup ovih tehnika koje takođe svaki polaznik UK obuke može koristiti i samostalno, kad god to poželi, u svrhu sprovođenja autoterapije, ili pak u paru – tzv dijadi – sa drugom osobom koja takođe želi da radi na svom napretku.
Primer:
Nekoliko dana nakon autokoučing sesije, Sara se vraća na beleške iz ove sesije i pravi listu svih unutrašnjih prepreka koje će eliminisati uz pomoć psihoterapijskih tehnika kojima je ovladala na UK obuci. Nakon toga, možda će se i odlučiti da uzme koju sesiju za profesionalnim UK praktičarem kako bi očistila one slojeve uma koje ne može sama da očisti, jer je za njih neophodno ispuniti uslov terapijske akcije (terapeut i klijent zajedno ostvaruju razumevanje i sprovode proces isceljenja). Za početak, nalazi u priručniku instrukcije za čišćenje lenjosti i jačanje samodiscipline. Dva puta nedeljno odvaja po jedan sat za sprovođenje autoterapije koja će je dodatno ubrzati na putu do cilja, i to ne samo ovog nego i mnogih budućih. Na njenoj listi izabranih terapeutskih pitanja su ona poput: a) Šta te trenutno najviše koči da se pokreneš? (A kada dobije odgovore, svaki dan će uz korišćenje neke od preporučenih tehnika ličnog razvoja da čisti i modelira svoj um). b) Šta pokušavaš da kažeš drugima ostajući punačka? Kome sve? (Kada odgovori na ovo pitanje i napravi listu, primeniće tehniku “komunikacija ka drugome.” c) Da bi ojačala svoju odlučnost, piše listu od 10 ciljeva (bilo kojih) i 10 odluka koje bi vezano za njih mogla da donese i tako razvija svoj kapacitet za donošenje odluka d) Radi tehniku ponavljanja “Vitka sam i lepa” da vidi da li ima još nekih otpora koje treba čistiti i za to koristi tehniku OOP. e) Za duboko uverenje uverenje “Nikad neću biti vitka, jer meni ne sme da bude suviše dobro” koristi tehniku čišćenja uverenja ili, još bolje, u ovom momentu zakazuje sesiju sa svojim ultrakoučing praktičarem f) Koristi Oliverinu meditaciju za promenu pomenutog uverenja u “Ja sam vitka, zdrava, srećna i to je ono što zaslužujem.” I nema nikakve brige, jer za sve gorenavedeno već se osposobila na obuci, a ima uvek pri ruci i priručnike kojima se uvek može vratiti radi podsećanja i pojašnjavanja. G) Budući da majka ne poštuje njene granice i, između ostalog, odvraća je od mršavljenja, Sara, da bi se oslobodila emotivnog naboja prema njoj, koristi najpre tehniku “komunikacija ka drugome”, a onda i “generalnu probu” za pripremu za realan razgovor sa pozicija spokojnog samopouzdanja.
5. SLAGALICA ŽIVOTA
Ova tehnika, iako je na poslednjem mestu zato što je najšira, zapravo se profesionalno primenjuje na početku rada sa klijentom. Kada osoba dođe u sesiju, UK praktičar pravi uz njenu pomoć njenu “slagalicu života.” Ona se razlikuje od one koju sami pravimo. I uvek se radi na samom početku, u uvodnom intervjuu koji je besplatan i traje do 60 min. Tokom njega, klijent se pitanjima vodi kroz svaku životnu oblast i utvrđuje se kojim oblastima je zadovoljan a koje želi da unapredi. Takođe se proverava da li i u kojoj meri je osoba sposobna da kompletira komunikacione cikluse i ako ne ostvaruje minimum, onda je UK praktičar upućuje kod druge vrste stručnjaka. To je najčešće psihijatar, koji će ponekad prepisati i neku farmakoterapiju. Uk praktičara na ovo obavezuje etički kodeks koji uvek na prvo mesto stavlja interese klijenta i njegovo pravo da dobije adekvatnu pomoć.
U slučaju primene ultrakoučinga na samom sebi, osoba će, sledeći pitanja i uputstva iz knjige “Ostvari svoj cilj”, proći proces koji nazivamo “Generalno spremanje života.” On podrazumeva procenu trenutne situacije u svim životnim segmentima, a potom i planiranje koraka koje treba preduzeti u pravcu njenog popravljanja. Sada kada osoba, možda po prvi put u životu, ovako jasno vidi slagalicu svog života, otkriva svoje najjače i najslabije tačke i postavlja ciljeve u svakoj pojedinačnoj oblasti (zdravlje, ljubav, novac, karijera, društveni život, lični razvoj, slobodno vreme).
Zašto je ovaj korak važan i zašto je on suština holističkog pristupa? Da bismo se uspešno bavili detaljima, moramo poznavati širu sliku. Zato, ako se profesionalno bavimo ultrakoučing metodom, nikada tu širu sliku ne smemo zanemarivati osim ako u sesiji nemamo hitan slučaj. U ličnom životu, “Generalno spremanje života” se preporučuje jednom godišnje, onda kada smo za njega inspirisani, a to je najčešće oko Nove godine.
Primer – sesija:
Sara je rešila da ubrza svoj napredak uzimajući UK sesije. Odgovarajući na pitanja ultrakoučing praktičara koji ima potpisan etički kodeks čuvanja profesionalne tajne, u opuštenom razgovoru koji traje 60min, ona prolazi u mislima svaki segment svog života, ali i osnovne činjenice o sebi i svojoj životnoj istoriji. Na kraju sesije, Sara daje svoje komentare i postavlja neka pitanja vezana za njen budući rad sa ultrakoučing praktičarem.
Primer – rad na sebi:
Decembar je i Sara ne želi da joj se naredna godina desi, već želi da je sama kreira. Zato se vraća knjizi Olivere Ptice “Ostvari svoj cilj” koju je dobila na obuci za ultrakoučing, a u kojoj je čeka praktičan vodič za “Generalno spremanje sopstvenog života.” Veštom rukom autorke, biva vođena iz jedne u drugu odaju svog života. Ocenjuje konkretnim brojkama svoje zadovoljstvo svojim zdravljem i izgledom, karijerom, finansijskom situacijom, bliskim odnosima, društvenim životom, svoj lični razvoj i količinom uživanja u sopstvenom slobodnom vremenu. Potom bira po 3 želje iz svake oblasti. Onda ih pretvara u ciljeve od kojih će posle izabrati onaj jedan, najvažniji, na kojem će početi prvo da radi.
Zašto ULTRAKOUČING ima ovih 5 vrsta tehnika? Zato što ima 100% HOLISTIČKI PRISTUP koji poštuje celovitost života i celovitost individue i njenih osnovnih aspekata – fizičkog, mentalnog i duhovnog.
ZAKON MANIFESTACIJE
Manifestacija ne spada u tehnike ULTRAKOUČINGA ali se koristi na mnogo načina. Štaviše, ceo UK, od formata sesije preko tehnika i celog metoda, u dubokom je saglasju sa metafizičkim zakonima (o kojima možete čitati u knjigama Olivere Ptice koje su deo edukativnog materijala obuke). Ove zakonitosti prvi je naučno predstavio dobitnik Nobelove nagrade i otac kvantne fizike Maks Plank, a potom i autori teorije “Kvantne upletenosti” (“Quantum entanglement”), takođe dobitnici Nobelove nagrade. Njihovim stopama su krenuli i Dr Džo Dispenca, Greg Brejden, Brus Lipton i mnogi drugi. I svi se slažu u jednom – da je naša moć da stvaramo sopstvenu realnost neuporedivo veća nego što uopšte možemo zamisliti. Zato svaka dovoljno informisana osoba danas zna da verovanje u zakonitosti manifestacije sada zapravo više nije stvar verovanja već poznavanja naučnih činjenica.
PRIMER: Sara jako vodi računa o svojoj mentalnoj higijeni jer zna da je ona u direktnoj vezi sa njenim vibracijama, a one, opet, sa uspešnošću manifestacija željene realnosti. Otkad je završila ultrakoučing obuku, mnogo svesnije misli svoje misli i koristi svoje reči. I jako vodi računa da sebe zaštiti od toksičnih grupa, foruma, ljudi… Naučila je i da ljudima postavlja granice, što produbljuje njen mir u velikoj meri. Kad joj naiđe misao o nekim negativnim, demorališućim scenarijima, koristi tehniku OOP da ili tehniku “most”. Kad god hoće dodatno da se motiviše, koristi afirmacije i tehnike vizualizacije, alfa programiranje i čuveni, već pomenuti “vremeplov”.
Za šta se NLP koristi?
Neuro-lingvističko programiranje (NLP) se primenjuje u raznim oblastima života kako bi pojedinci ostvarili svoje ciljeve, poboljšali komunikaciju i prevazišli lična ograničenja. Njegova svestranost omogućava primenu kako u ličnom razvoju, tako i u profesionalnim okruženjima, kao i u terapijskim procesima.
Za šta se koristi ULTRAKOUČING?
Ultrakoučing (metod brze promene) koristi se u svim sferama života – fizičko zdravlje i izgled, karijera, finansije, bliski odnosi, društveni život, lični razvoj i – umeće uživanja! UK pomaže da se u svim pomenutim oblastima brže ostvare željeni ciljevi kako vi osoba živela srećnijim i kvalitetnijim životom. Za razliku od drugih srodnih sistema ličnog razvoja ULTRAKOUČING poseduje i moćne psihoterapijske tehnike za uklanjanje dubljih unutrašnjih prepreka što omogućava ne samo brži put do cilja, već i dublje i trajnije promene kako u samoj individui tako i u njenom životu.
Koje probleme u navedenim oblastima rešava NLP?
Povećanje samopouzdanja: NLP pomaže ljudima da identifikuju i zamene negativna uverenja koja utiču na njihovu percepciju sebe.
Motivacija i samosvest: Kroz NLP tehnike, ljudi mogu postati svesniji svojih potreba i prioriteta, što ih motiviše da ostvare svoje ciljeve.
Izgradnja efikasnih strategija: NLP nudi alate za kreiranje novih obrazaca razmišljanja i ponašanja koji vode ka uspehu.
Profesionalni razvoj
Povećanje produktivnosti: NLP se često koristi za razvoj veština upravljanja vremenom i prioritizacije zadataka.
Poboljšanje komunikacije: Usvajanje NLP tehnika, kao što su rapport i mirroring, omogućava usklađenu komunikaciju u timovima i bolju interakciju sa klijentima.
Razvoj liderstva: NLP liderima pomaže da razumeju motivacije članova tima i prilagode svoj stil vođenja kako bi podstakli produktivnost i harmoniju.
Koje probleme u navedenim oblastima rešava ULTRAKOUČING?
Zahvaljujući moćnom algoritmu za rešavanje problema, ne postoji vrsta problema pred kojim je UK bespomoćan. Evo samo nekih problema koje bi osoba mogla imati a koje bi uz pomoć UK uspešno rešila (primeri iz sesija i sa obuka):
LIČNI RAZVOJ:
- Godinama pokušavaš da smršaš ali ti ne uspeva. Počinješ da mrziš svoje telo i da gubiš volju da kupuješ novu garderobu i da se doteruješ.
- Koncetracija ti je užasna i to postaje već ozbiljan problem i na poslu i u ličnim odnosima.
- Pod tolikim si stresom da si potpuno prestao da uživaš u životu, sve češće si napet i mrzovoljan.
- Saznala si za dijagnozu koja te jako plaši. I bojiš se da ćeš svojim strahom još više pogoršati situaciju.
- Sto puta si već pokušavao da ostaviš cigarete/alkohol i uvek si se na kraju vraćao u zagrljaj „starog dobrog drugara“ koji ti komplikuje život.
- Muž/partner te je ostavio zbog druge žene. Plačeš po ceo dan, tvoj život više nema smisla.
- Imaš veliki problem sa učenjem, tačnije – pamćenjem. Pitaš se da li postoji lakši način.
- Da li si razmišljao da sebi olakšaš studije korišćenjem mapa uma, ali ne znaš koji je najkraći put do njihovog korišćenja.
- Kada bi tvoj neprijatelj znao za tvoje preznojavanje, igranje u želucu, neprospavane noći, možda bi mu bilo drago. A ti ipak ne možeš tome da se odupreš.
- Otkrila si nedavno da je tvoje dete – tinejdžer – mnogo toga krilo od tebe. I sad ne znaš kako da se postaviš a da ga ne udaljiš od sebe.
- Očigledno si izgubio autoritet kod svog deteta a da ne znaš ni kada ni zašto se to desilo.
- Tvoja ćerka je pobegla od kuće i pitaš se zašto se to desilo i kako da se više nikada ne ponovi.
- .Radiš posao koji ne voliš i to za male pare. A ipak nikako da se pokreneš.
- Stalno si u dugovima i nemaš pojma zašto ti se to dešava i kako to da promeniš.
- Iako si već u srednjim godinama, još uvek si finansijski zavisna od svog bračnog partnera. Pitaš se kako da izađeš iz tog začaranog kruga.
- Želiš da napreduješ u karijeri i baš imaš velike snove. Ipak, ne usuđuješ se da kreneš jer se plašiš neuspeha, podsmeha drugih i još jednog razočaranja u samog sebe.
- Toliko toga želiš ali tvoja lenjost te saplete na svakom koraku.
- Misliš da si u zavisničkoj vezi ali nisi sigurna.
- Razmaziš svakog svog muškarca i definitivno imaš utisak da ne znaš da držiš do sebe.
- Imaš svoj biznis već 5 godina ali si još uvek u minusu. Pitaš se može li se to popraviti.
- Užasno si nesiguran, pogotovo kada je pažnja drugih ljudi na tebi.
- Imaš jaku grižu savesti koje nikako da se oslobodiš i zbog koje si uveren da ne zaslužuješ da budeš srećan.
- Jako si stidljiv, pogotovo kada treba nešto nekome da tražiš, čak i kada na to imaš puno pravo.
KOMUNIKACIJA:
- Znaš da te voli, ali kad treba nešto raspraviti, imaš osećaj kao da govoriš zidu.
- Prvi put si priznala sebi da konstantno gubiš prijatelje. I nemaš pojma zašto.
- Mrziš sebe kada nemaš petlju da kažeš drugima jasno i otvoreno „Ne!“, a ipak i dalje to ne činiš.
- Toliko se trudiš da se nikome ne zameriš da si saterana u mišju rupu. I sve si besnija na sebe.
- Primećuješ da te ljudi izbegavaju i ljute se na tebe… a ti si samo iskren.
- U vezi si sa čovekom pored koga se osećaš kao centar univerzuma. Ali tako se osećaju i druge žene kada sa njim razgovaraju.
- Žena te je prevarila. Obećava da se to neće ponoviti. Da li možeš da joj veruješ.
- Mnogo si zabrljao. I iskreno se kaješ. Šta da (ne) uradiš da bi dobio oproštaj.
- Imaš jak strah od javnih nastupa. Da li postoji „čaroban lek“ koji će te učiniti samouverenim i maksimalno koncentrisanim.
- Tako bi voleo da ponekad priđeš nekoj devojci, ali te svaki put hvata trema.
- Nedavno ti je prijateljica rekla da je naporno biti tvoj prijatelj jer tražiš previše pažnje. A misliš da isti problem imaš i u vezi.
- Iako je tvoja nova prijateljica/koleginica/šefica uvek nasmejana i ljubazna, nešto ti govori – „Oprez!“. Kako da proveriš da li možeš da joj veruješ.
- Pitaš se da li postoje pouzdani znaci da ti neko zavidi i kako da ih prepoznaš.
- Pokušavaš sa manipulatorom da razgovaraš iskreno i direktno. Ha ha ha…
- Kad god se usudiš da se na nešto požališ, tvoj partner učini/kaže nešto što u tebi izazove strah da će te ostaviti.
- Iako on nikada nije digao ruku na tebe, ponekad učini nešto što u tebi izazove neprijatno grčenje u stomaku.
- Tvoja najbolja drugarica krije od tebe svoje probleme ali joj je jako stalo da zna tvoje. Pitaš se zašto.
- Posle razgovora sa nekim osobama osećaš se baš loše, kao da nisi dovoljno dobra a ne znaš zašto.
- Rado bi oprostio jer bi ti to olakšalo život, ali ne znaš zašto ne možeš.
- Već duže vreme imaš osećaj da tvoj partner nije sa tobom iskren. Pitaš se kako da proveriš da li možeš da mu veruješ, a da on to ne primeti.
- Voleo bi imaš neki jednostavan test od, recimo, samo 5 koraka kojim bi uvek mogao da proveriš da li te neko laže ili ne.
- Sit si bahatih ljudi sa kojima ne znaš kako da izađeš na kraj.
- Imaš bahatog kolegu/šefa/kuma… i nemaš pojma kako treba prema njemu da se postaviš da bi ga sprečio da još jednom izdominira.
- Tvoja partnerka je ponekad jako sebična, ili se bar tebi tako čini? Pitaš se šta da radiš.
- Tvoj partner je prečesto samoživ i bahat. Pitaš se, da li otići ili ostati i boriti se za bolji odnos.
- Tvoj partner je toliko inteligentan i manipulativan da ponekad sumnjaš u svoj zdrav razum.
- Volite se ali se stalno svađate. U čemu je problem.
- Nedavno si postao šef svom dojučerašnjem kolegi sa kojim si ogovarao bivšeg šefa. I sada ne znaš kako da izgradiš taj nov odnos
- Kada vodiš sastanke, jedan od saradnika ti stalno kontrira, prevrće očima, lovi ti greške.
- Tvoja zarada zavisi od tvoje prodaje, ali ti i ne znaš šta treba da uradiš da bi je povećao (a da to nije prazna priča iz knjiga samopomoći ili obuka punih praznog teoretisanja).
- Misliš da si previše dobar čovek i zbog toga imaš problem i sa svojim zaposlenima i sa svojom porodicom.
- Ponekad imaš utisak da se ljudi pomalo dosađuju u tvom društvu i baš bi voleo da budeš interesantniji sagovornik.
- Od skoro si na liderskoj poziciji i ne znaš kako da „nametneš“ svoj autoritet.
- Šta god da kažeš svom partneru, on se naljuti. A ti si samo iskrena
- Ti si jedna od najproduktivnijih osoba u firmi ali tvoji nadređeni su ipak bliži sa koleginicom koja mnogo manje radi od tebe?
- Često, kada pričaš sa određenom osobom, počneš da osećaš bes i frustraciju a ne znaš zašto.
- Imaš narcisoidnog roditelja i nemaš pojma šta sa tim da radiš.